O logopedii

CZYM ZAJMUJE SIĘ LOGOPEDA?

Logopedia zajmuje się wszystkim co jest związane z mową. A zatem logopeda pomoże nam ukształtować prawidłową mowę dziecka, gdy dziecko zacznie już mówić logopeda będzie dbał o prawidłowy rozwój mowy. Logopeda zajmuje się także doskonaleniem mowy już ukształtowanej, usuwaniem zaburzeń głosu oraz powtórnym nauczaniem mowy w przypadku jej utraty. Te wszystkie zadania sprawiają, że logopeda jest specjalistą przydatnym zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

W przypadku dzieci, w gabinecie logopedycznym rodzic może uzyskać wiele przydatnych informacji, które ułatwią dziecku posługiwanie się mową oraz zmniejszą ryzyko wystąpienia wad wymowy. Rodzic dowie się, czy rozwój mowy jego dziecka jest prawidłowy i jak należy go stymulować. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, logopeda niezwłocznie wdroży terapię logopedyczną, dzięki której mowa dziecka będzie lepiej się rozwijała.

W przypadku osób dorosłych logopeda jest specjalistą, który wdroży plan terapii logopedycznej, eliminującej wszelkie zaburzenia głosu i mowy. Osoby cierpiące na afazję logopeda obejmie reedukacją mowy, tak, aby została ona przywrócona możliwie jak najszybciej.

Logopeda zajmie się również osobami niemówiącymi. Wdroży odpowiednią terapię logopedyczną, pozwalającą komunikować się osobie niemówiącej z innymi. Logopeda nauczy jak posługiwać się alternatywnymi metodami komunikacji, wypracuje z pacjentem podstawowy system pojęć, który dzięki systematycznej pracy, będzie można wciąż poszerzać.